Little Beaver Carbide Snap-On Auger (10" x 42") - 10X42-SSC
This 42" auger is designed for compacted clays, asphalt, coral rock, soft sandstone, and limestone. It includes a 10" carbide blade.
Part Number: 10X42-SSC
OR
Details
Key Features:
  • 42" Long
  • 36" Depth Of Hole
  • 10" Carbide Blade
Designed for
  • Clays
  • Asphalt
  • Coral Rock
  • Soft Sandstone
  • Limestone
Prefer to Call? (888) 378-1056
Questions about part number 10X42-SSC?
Required Fields *
Name *
Email *
Phone
My Questions *
SKU 10X42-SSC
Manufacturer Little Beaver Inc.
Point Type Carbide Point
Warranty Tooltip
Contact Manufacturer
Blade Type Carbide Blade
Product Type Auger
Length 42"
Hole Diameter 10"
Depth of Hole 36"