Little Beaver Standard Snap-On Auger (4" x 42") - 4X42-SSS
Details
Little Beaver Standard Snap-On Auger (4" x 42") - 4X42-SSS
The Little Beaver Hex Auger Less Point is a genuine OEM component designed and manufactured by Little Beaver, the leading name in the drilling industry. Built to factory specifications for reliable, long-lasting performance on compatible Little Beaver earth drill systems. Point sold separately.
Key Features:
- 42" Long
- 36" Depth Of Hole
- 4" Diameter Bolt-On Point
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
All standard snap-on augers have hardened, replaceable points and side-mounted cutting blades. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger flighting from excessive wear. To ensure maximum digging efficiency and auger life, the point and blade should be replaced when they become dull.
| SKU | 4X42-SSS |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Product Type | Auger |
| Length | 42" |
| Hole Diameter | 4" |
| Depth of Hole | 36" |
| Attachment Style | Snap-On |
| Auger Type | Standard |