Little Beaver Standard Snap-On Auger (14" x 36") - 14X36-SSS
This 36" auger is designed for sand, loam, and clay soils. It includes a 14" diameter bolt-on, replaceable blade, and point.
Part Number: 14X36-SSS
OR
Details
Little Beaver makes various augers to handle virtually any drilling need. From small 1.5" diameter augers used for soil sampling to large 16" nursery augers, we've got the auger type and size for your application. All augers feature a convenient spring-loaded snap button that secures the auger to the drill head, eliminating the need for pins or bolts. Available in both 36" and 42" lengths, snap-on augers feature heavy-duty flighting, replaceable/reversible blades, and a secure snap button connection. Thirteen diameter sizes from 1.5" to 16" means there's an auger size that's just right for your application.
Key Features:
  • 36" Long
  • 30" Depth Of Hole
  • 14" Diameter Bolt-On Point
Designed for
  • Sand
  • Loam
  • Clay Soils
Prefer to Call? (888) 378-1056
Questions about part number 14X36-SSS?
Required Fields *
Name *
Email *
Phone
My Questions *
SKU 14X36-SSS
Manufacturer Little Beaver Inc.
Point Type Standard Point
Blade Type Standard Blade
Warranty Tooltip
Contact Manufacturer
Product Type Auger
Length 36"
Hole Diameter 14"
Depth of Hole 30"