Little Beaver Standard Snap-On Auger (12" x 42") - 12X42-SSS
Details
Little Beaver Standard Snap-On Auger (12" x 42") - 12X42-SSS
Little Beaver augers cover virtually any drilling need, from compact 1.5" diameter soil sampling augers to large 16" nursery augers. All feature a spring-loaded snap button for fast, tool-free connection to the drill head. Built with heavy-duty flighting and replaceable, reversible blades, snap-on augers are available in both 36" and 42" lengths across thirteen diameter sizes from 1.5" to 16".
All standard snap-on augers have hardened, replaceable points and side-mounted cutting blades that protect the flighting from excessive wear. Replace the point and blade when dull to keep digging efficiency and auger life at their best.
Key Features:
- 42" Long
- 36" Depth Of Hole
- 12" Diameter Bolt-On Point
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
All standard snap-on augers have hardened, replaceable points and side-mounted cutting blades. These components cut as the auger rotates, protecting the auger flighting from excessive wear. To ensure maximum digging efficiency and auger life, the point and blade should be replaced when they become dull.
| SKU | 12X42-SSS |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Product Type | Auger |
| Length | 42" |
| Hole Diameter | 12" |
| Depth of Hole | 36" |
| Attachment Style | Snap-On |
| Auger Type | Standard |