Little Beaver Heavy Duty Pengo Style Snap-On Auger (10" x 42") - 10X42-SSP
Details
Little Beaver Heavy Duty Pengo Style Snap-On Auger (10" x 42") - 10X42-SSP
Rocky, abrasive soils are no match for Little Beaver heavy-duty Pengo-style augers. Built with superior cutting components and rugged construction, these augers power through the toughest ground conditions with ease, making them the go-to choice for demanding drilling applications.
Please Note: Pengo Augers are designed for use with Earth Drills that have a gear reduction of 13:1 and 20:1.
Key Features:
- 42" Long
- 36" Depth Of Hole
- 10" Pengo-Style Bolt-On Point
- Blades
Designed for
- Rocky Soils
- Abrasive Soils
Pengo Augers - A style of auger cutting head originally designed by the Pengo Corporation, using replaceable cutting blades with a rubber lock. It is a more aggressive and rugged design useful in rocky soils. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger from excessive wear.
| SKU | 10X42-SSP |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Product Type | Auger |
| Length | 42" |
| Hole Diameter | 10" |
| Depth of Hole | 36" |
| Attachment Style | Snap-On |
| Auger Type | Standard Pengo Style |