Little Beaver Carbide Snap-On Auger (12" x 36") - 12X36-SSC
Details
Little Beaver Carbide Snap-On Auger (12" x 36") - 12X36-SSC
Hard clay, frozen ground, and hard pan soils are no match for the Little Beaver 12" x 36" Carbide Blade Auger. Carbide blades chop through tough ground conditions faster and more efficiently than standard auger blades, mounting to the bottom of standard augers and replacing both the standard point and side cutting blade. Includes Grade 5 mounting bolts and locknuts.
Key Features:
- 36" Long
- 30" Depth Of Hole
- 12" Carbide Blade
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 12X36-SSC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Blade Type | Carbide Blade |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Product Type | Auger |
| Length | 36" |
| Hole Diameter | 12" |
| Depth of Hole | 30" |
| Attachment Style | Snap-On |
| Auger Type | Standard |