Little Beaver Carbide Snap-On Auger (1.5" x 36") - 1.5X36-SSC
Details
Little Beaver Carbide Snap-On Auger (1.5" x 36") - 1.5X36-SSC
Looking to drill in hard clay, frozen ground, or hard pan soils? Drill faster by cutting the clay or ground into small pieces with a carbide blade! Carbide blades make it easy to chop up the ground, rather than digging into these materials. Carbide blades mount to the bottom of standard augers, replacing both the standard point and side cutting blade.
Key Features:
- 36" Long
- 30" Depth Of Hole
- 1.5" Carbide Blade
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 1.5X36-SSC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Point Type | Carbide Point |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Product Type | Auger |
| Length | 36" |
| Hole Diameter | 1.5" |
| Depth of Hole | 30" |
| Attachment Style | Snap-On |
| Auger Type | Standard |