Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide - Nursery Auger - 16X36-SSPC
Details
Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide - Nursery Auger - 16X36-SSPC
This 36" pengo-style nursery auger from Little Beaver is designed for sand, loam, and clay soils. It includes a diameter bolt-on, replaceable carbide blade, and point.
Key Features:
- Blade Held In Place With Rubber Lock
- Spring Loaded Snap-Button
- Heavy Duty Flighting And Blades
- 36" Long
- Perfect For Nurseries
- 16" Bolt-On Point
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
All standard snap-on augers have hardened, replaceable points and side-mounted cutting blades. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger flighting from excessive wear. To ensure maximum digging efficiency and auger life, the point and blade should be replaced when they become dull.
| SKU | 16X36-SSPC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 16" |
| Point Type | Carbide Point |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Nursery Pengo Style |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |