Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide Full Flighted - 16X36-SSPCF
Details
Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide Full Flighted - 16X36-SSPCF
Rocky and abrasive soils are no match for the Little Beaver 16" x 36" Pengo-Style Snap-On Auger. Featuring a 16" bolt-on point with full flighted auger and carbide blade, this heavy-duty auger is built for aggressive cutting performance in the most demanding ground conditions.
Key Features:
- 36" Long
- 16" Pengo-Style Bolt-On Point With Full Flighted Auger and Carbide Blade
- Snap-On Auger
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
Pengo Augers - A style of auger cutting head originally designed by the Pengo Corporation, using replaceable cutting blades with a rubber lock. It is a more aggressive and rugged design useful in rocky soils. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger from excessive wear.
| SKU | 16X36-SSPCF |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 16" |
| Point Type | Carbide Point |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Full Flighted Pengo Style |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |