Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide - 8X42-SSPC
Details
Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide - 8X42-SSPC
Looking to drill in rocky, abrasive soils? Little Beaver heavy-duty Pengo-style augers are just what you need!
Key Features:
- 42" Long
- 8" Pengo-Style Bolt-On Point With Carbide Blade and Pengo-Style Blade
- American-Made Quality
- Snap-On Installation
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
Pengo Augers - A style of auger cutting head originally designed by the Pengo Corporation, using replaceable cutting blades with a rubber lock. It is a more aggressive and rugged design useful in rocky soils. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger from excessive wear.
| SKU | 8X42-SSPC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 36" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 8" |
| Point Type | Carbide Point |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Standard Pengo Style |
| Length | 42" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |