Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide - 6X36-SSPC
Details
Little Beaver Auger - Snap-On - Pengo Style -Carbide - 6X36-SSPC
Rocky and abrasive soils are no match for the Little Beaver 6" x 36" Pengo-Style Snap-On Auger with Carbide and Pengo-style blades. Replaceable cutting blades secured by a rubber lock protect the auger from excessive wear while delivering aggressive performance on the toughest job sites.
Please Note: Pengo Augers are designed for use with Earth Drills that have a gear reduction of 13:1 and 20:1.
Key Features:
- 36" Long
- 6" Pengo-Style Bolt-On Point With Carbide and Pengo-Style Blades
- American-Made Quality
- Snap-On Installation
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
Pengo Augers - A style of auger cutting head originally designed by the Pengo Corporation, using replaceable cutting blades with a rubber lock. It is a more aggressive and rugged design useful in rocky soils. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger from excessive wear.
| SKU | 6X36-SSPC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 6" |
| Point Type | Carbide Point |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Standard Pengo Style |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |