Little Beaver Auger - Snap-On - Patched - 4X36-SSSP
Details
Little Beaver Auger - Snap-On - Patched - 4X36-SSSP
The Little Beaver 4" x 36" Snap-On Auger features replaceable, reversible side-mounted cutting blades and a snap-on connection for fast, tool-free installation. Built for reliable performance in sand, loam, and clay soils across a wide range of drilling applications.
Key Features:
- Length: 36"
- Diameter: 4"
- Snap-On Installation
- American-Made Quality
- Patch At Bottom Of The Auger
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
| SKU | 4X36-SSSP |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 4" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Standard |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |