Little Beaver Auger - Snap-On - Full Flighted --Carbide Blade - 16X36-SSCF
Details
Little Beaver Auger - Snap-On - Full Flighted --Carbide Blade - 16X36-SSCF
Hard clay, frozen ground, and hard pan soils are no match for the Little Beaver 16" x 36" Full Flighted Carbide Blade Snap-On Auger. Carbide blades chop through the toughest ground conditions faster and more efficiently than standard auger blades, mounting to the bottom of standard augers and replacing both the standard point and side cutting blade. Includes Grade 5 mounting bolts and locknuts.
Key Features:
- 36" Long
- 16" Carbide Blade
- Full Flighted
- Snap-On Auger
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 16X36-SSCF |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 16" |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Full Flighted |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |