Little Beaver 18" Heavy-Duty Pengo Style Auger with Carbide Point & Blade - 6X48-DHPC
Details
Little Beaver 18" Heavy-Duty Pengo Style Auger with Carbide Point & Blade - 6X48-DHPC
The Little Beaver 6" x 18" Pengo-Style Snap-On Auger with carbide point and blade is purpose-built for drilling in clays, asphalt, coral rock, soft sandstone, and limestone. The Pengo-style design delivers aggressive, heavy-duty cutting performance with a rubber-lock blade that protects the auger from excessive wear.
Please Note: Pengo Augers are designed for use with Earth Drills that have a gear reduction of 13:1 and 20:1.
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 6X48-DHPC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 42" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 6" |
| Point Type | Carbide Point |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Heavy-Duty Pengo Style |
| Length | 48" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |