Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Pengo Style - Carbide - 8X36-DHPC
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Pengo Style - Carbide - 8X36-DHPC
D-Series augers work exclusively with the Big Beaver. The Big Beaver is a powerful solution for soil sampling, foundation repair, geotechnical, and drilling environmental test wells. This auger offers solid construction and still includes the easy-to-use snap-on connection to make taking an auger on and off fast. The pengo style auger with a carbide blade can quickly cut hard clay or frozen ground.
Key Features:
- For Use With Big Beaver
- Length: 36"
- Diameter: 8"
- Drill At Deeper Depths
- Carbide Blade
- Locking Pin Installation
- 18" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 8X36-DHPC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 8" |
| Point Type | Carbide Point |
| Auger Type | Heavy-Duty Pengo Style |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |