Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Pengo Style - 8X36-DHP
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Pengo Style - 8X36-DHP
The Little Beaver D-Series 8" x 36" Pengo-Style Auger works exclusively with the Big Beaver earth drill. Built for rocky and abrasive soils, it features a snap-on connection, Pengo-style blade, and 18" flighting with hardscaping bead for aggressive cutting performance on demanding job sites.
Key Features:
- For Use With Big Beaver
- Length: 36"
- Diameter: 8"
- Drill At Deeper Depths
- Pengo-Style Blade
- Snap-On Installation
- 18" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Rocky Soils
- Abrasive Soils
| SKU | 8X36-DHP |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 8" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Heavy-Duty Pengo Style |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |