Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Pengo Style - 6X60-DHP
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Pengo Style - 6X60-DHP
D-Series augers work exclusively with the Big Beaver. The Big Beaver is a powerful solution for soil sampling, foundation repair, geotechnical, and drilling environmental test wells. This auger offers solid construction and still includes the easy-to-use snap-on connection to make taking an auger on and off fast. The pengo-style auger can quickly cut rocky ground.
Key Features:
- For Use With Big Beaver
- Length: 60"
- Diameter: 6"
- Drill At Deeper Depths
- Pengo-Style Blade
- Locking Pin Installation
- 18" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Rocky Soils
- Abrasive Soils
| SKU | 6X60-DHP |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 54" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 6" |
| Point Type | Standard Point |
| Auger Type | Heavy-Duty Pengo Style |
| Length | 60" |
| Product Type | Auger |
| Blade Type | Standard Blade |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |