Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Carbide Blade - 8X60-DHC
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - Carbide Blade - 8X60-DHC
The Little Beaver D-Series 8" x 60" Carbide Blade Auger works exclusively with the Big Beaver earth drill. Purpose-built for hard clay, frozen ground, and tough soils, it features a snap-on connection, carbide blade, and 18" flighting with hardscaping bead for maximum drilling depth in demanding conditions.
Key Features:
- For Use With Big Beaver Earth Drill
- Length: 60"
- Diameter: 8"
- Drill At Deeper Depths
- Carbide Blade
- Snap-On Installation
- 18" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 8X60-DHC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 54" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 8" |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Heavy-Duty |
| Length | 60" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |