Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - 8X36-DHS
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - 8X36-DHS
D-Series augers work exclusively with the Big Beaver. The Big Beaver is a powerful solution for soil sampling, foundation repair, geotechnical, and drilling environmental test wells. This auger offers solid construction and still includes the easy-to-use snap-on connection to make taking an auger on and off fast.
Key Features:
- For Use With Big Beaver
- Length: 36"
- Diameter: 8"
- Drill At Deeper Depths
- Locking Pin Installation
- 18" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
| SKU | 8X36-DHS |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 8" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Heavy-Duty |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |