Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - 4X48-DHS
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 18" - 4X48-DHS
The Little Beaver D-Series 4" x 48" Standard Auger works exclusively with the Big Beaver earth drill. Built for soil sampling, foundation repair, and geotechnical drilling in sand, loam, and clay soils, it features a snap-on connection and 18" flighting with hardscaping bead.
Key Features:
- For Use With Big Beaver Earth Drills
- Length: 48"
- Diameter: 4"
- Drill At Deeper Depths
- Snap-On Installation
- 18" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
| SKU | 4X48-DHS |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 42" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 4" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Heavy-Duty |
| Length | 48" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |