Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 12" - Rock Bit - 6X12-DHR
Details
Little Beaver Auger - Heavy Duty - Hs 12" - Rock Bit - 6X12-DHR
The Little Beaver D-Series 6" x 12" Rock Bit Auger works exclusively with the Big Beaver earth drill. Built for soil sampling, foundation repair, and geotechnical drilling, it features a snap-on connection, rock bit, and 12" flighting with hardscaping bead for reliable performance across a range of soil conditions.
Key Features:
- For Use With Big Beaver Earth Drill
- Length: 12"
- Diameter: 6"
- Drill At Deeper Depths
- Rock Bit
- Snap-On Installation
- 12" Flighting With a Hardscaping Bead
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
| SKU | 6X12-DHR |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 6" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 6" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Heavy-Duty |
| Length | 12" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |