Little Beaver Snap-On Auger - 3 x 42 - Less Point - 3X42-SSL
Details
Little Beaver Snap-On Auger - 3 x 42 - Less Point - 3X42-SSL
The Little Beaver 3" x 42" Snap-On Auger Less Point is a genuine OEM part available from the largest selection of Little Beaver parts and accessories on the web. Built for reliable performance in sand, loam, and clay soils. Point sold separately.
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
| SKU | 3X42-SSL |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 36" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 3" |
| Point Type | Less Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Standard |
| Length | 42" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |