Little Beaver Auger - 3" X 36" Hex - Adapter & Carbide Blade - 3X36-HSC
Details
Little Beaver Auger - 3" X 36" Hex - Adapter & Carbide Blade - 3X36-HSC
The Little Beaver 3" x 36" Hex Carbide Auger is built for drilling hard clay, frozen ground, and tough soils. Easy to install with a hex fitting, it features hardened replaceable points and side-mounted carbide cutting blades that cut through difficult ground rather than spinning in place, protecting the auger from excessive wear.
Key Features:
- For Use With Little Beaver earth drills
- Length: 36"
- Diameter: 3"
- Hex Fitting
- Drill At Deeper Depths
Designed for
- Clays
- Asphalt
- Coral Rock
- Soft Sandstone
- Limestone
| SKU | 3X36-HSC |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 3" |
| Blade Type | Carbide Blade |
| Auger Type | Hex |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |