Little Beaver Auger - 16 x 42 - Full Flighted - 16X42-SSSF
Details
Little Beaver Auger - 16 x 42 - Full Flighted - 16X42-SSSF
The Little Beaver 16" x 42" Full Flighted Snap-On Auger is a certified OEM part built for reliable performance in sand, loam, and clay soils. Features a spring-loaded snap button for fast, tool-free connection, heavy-duty flighting, and replaceable, reversible blades. Hardened, replaceable points and side-mounted cutting blades protect the flighting from excessive wear. Replace the point and blade when dull to maintain maximum digging efficiency and auger life.
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
All standard snap-on augers are equipped with hardened, replaceable points and side-mounted cutting blades. These components do the actual cutting as the auger rotates, protecting the auger flighting from excessive wear. To ensure maximum digging efficiency and auger life, the point and blade should be replaced when they become dull.
All augers feature a convenient spring-loaded snap button that secures the auger to the drill head, eliminating the need for pins or bolts.
Featuring heavy-duty flighting, replaceable/reversible blades, and a secure snap button connection, Little Beaver augers provide the dependability and ease of use that you require for any application.
| SKU | 16X42-SSSF |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 36" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 16" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Full Flighted |
| Length | 42" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Snap-On |