Little Beaver Auger - 1-3/8 Hex - Heavy Duty Pengo Style - 8X36-HDA
Details
Little Beaver Auger - 1-3/8 Hex - Heavy Duty Pengo Style - 8X36-HDA
The Little Beaver D-Series 8" x 36" Pengo-Style Auger works exclusively with the Big Beaver earth drill. Built for soil sampling, foundation repair, geotechnical drilling, and environmental test wells, it features a snap-on connection, 1-3/8" hex connector, and a Pengo-style blade for fast cutting in rocky soils.
Please Note: Pengo Augers are designed for use with Earth Drills that have a gear reduction of 13:1 and 20:1.
Key Features:
- For Use With Big Beaver Earth Drill
- Length: 36"
- Diameter: 8"
- Drill At Deeper Depths
- Pengo-Style Blade
- Snap-On Installation
- 1-3/8" Hex Connection.
Designed for
- Rocky Soils
- Abrasive Soils
| SKU | 8X36-HDA |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Depth of Hole | 30" |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Hole Diameter | 8" |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
| Auger Type | Hex Pengo Style |
| Length | 36" |
| Product Type | Auger |
| Attachment Style | Steel Locking Pin |