Little Beaver Standard Snap-On Nursery Auger (16" x 42") - 16X42-SSS
Details
Little Beaver Standard Snap-On Nursery Auger (16" x 42") - 16X42-SSS
The Little Beaver 16" x 42" nursery auger is purpose-built for drilling in sand, loam, and clay soils. Designed for large-diameter hole applications, this auger features a bolt-on replaceable blade and point for extended service life and easy field maintenance. A dependable OEM solution for nursery, landscaping, and large-scale planting operations.
Key Features:
- Blade Held In Place With Rubber Lock
- Spring Loaded Snap-Button
- Heavy Duty Flighting
- 42" Long
- Perfect For Nurseries
- 16" Diameter Bolt-On Point
Designed for
- Sand
- Loam
- Clay Soils
| SKU | 16X42-SSS |
|---|---|
| Manufacturer | Little Beaver Inc. |
| Point Type | Standard Point |
| Blade Type | Standard Blade |
|
Warranty
Drilling Equipment and the Engine Warranties differ. Contact LittleBeaver to File Your Claim
Contact Little Beaver
|
Contact Manufacturer |
| Product Type | Auger |
| Length | 42" |
| Hole Diameter | 16" |
| Depth of Hole | 36" |
| Attachment Style | Snap-On |
| Auger Type | Nursery |